عینک نزدن
موقعیت
فرزندم نمی خواهد عینکش را به چشم بگذارد .
فکر کنید
مدتی طول می­کشد تا کودک خود را با یک قاب فلزی شیشه­دار که روی صورتش قرار می­گیرد تطبیق دهد. در این مورد فقط ظاهر عینک مهم نیست، بلکه احساس کودک و اینکه شی چگونه نگاه او را به دنیا تغییر می­دهد، اهمیت دارد. از سوی دیگر عینک وسیله­ای است که باید تمیز نگه داشته شود و از آن مراقبت شود.
راه حل­ها
1-    فشار همسالان اغلب باعث می­شود که کودک نخواهد از عینک استفاده کند . ممکن است جمله ای بی ادبانه باعث خود آگاهی کودک در مورد عینک شود . بگذارید فرزندتان قاب مورد علاقه­اش را که با آن احساس راحتی می­کند ، برای عینک خود انتخاب کند . در صورت امکان پول بیشتری بپردازید و لنزهای ضد خش و انعطاف پذیر و قاب نشکن برایش بخرید . اگر با آنچه که خود انتخاب کرده است احساس راحتی می­کند و شیشه­های عینک سبک است و زیاد جلب توجه نمی­کند ، احتمال بیشتری دارد که عینک را به چشم بگذارد .
2-    به دوستان ، چهره های ورزشی ویا ستاره­های سینما که از عینک استفاده می­کنند ، اشاره کنید و بگویید : " من عینکی را که ...میگذارد ، خیلی دوست دارم . عینک او را جذاب­تر می­کند . راستی می­دانی که عینک او شبیه مال توست ؟ "
3-    احساس فرزندتان را در مورداجبار استفاده از عینک ، تصدیق کنید . به او بگویید که درک می­کنید عینک مایه دردسر است و می­فهمید که چرا دلش نمی­خواهد آن را بر چشم بگذارد . اما بر این واقعیت نیز تاکید کنید که او باید از اینکه همه چیز را واضح می­بیند ، لذت ببرد . بگذارید این کار را با نگاه کردن به یک شیء با عینک و بدون آن تجربه کند در مورد تفاوتهای این دو حالت دید با هم صحبت کنید . اگر خودتان عینک می­گذارید این کار را با به صورت تجربه­ای مشترک و جالب انجام دهید : " عینک را بردار و سعی کن آن علامت را بخوانی . حالاآن رابر چشم بگذار. وای چه تفاوتی "
4-    وقتی کودکی به گذاشتن عینک عادت کرد ، دیگر مشکلی وجود ندارد او ممکن است که ابتدا صادقانه فراموش کند که عینک را بر چشم بگذارد. در این مرحله ، به آرامی و بدون عصبانیت به او یاد آوری کنید .
5-    هر روز صبح ، بعد از مدرسه و بعد ار بازی ، به او کمک کنید تا عینکش را تمیز کند . گذاشتن عینک کثیف که لکه هایی روی شیشه آن باشد ، بسیار ناراحت کننده است .
6-    از چشم پزشک فرزندتان در مورد لنز مخصوص کودکان اطلاعاتی کسب کنید .
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-9-10 10:17        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ