بی نظمی دائمی بچه­ها
موقعیت
فرزندم اسباب بازی­ها، لباسهای کثیف، ظرف­ها و هر چیز دیگر را در اطراف خانه می­اندازد و توقع دارد دیگران آنها را تمیز و مرتب کنند. چگونه کاری کنم که خودش آنها را تمیز کند؟
راه­حل
1-    برنامه­ای منظم برای نظافت روزانه تهیه کنید. بهترین کار این است که جدول زمانی داشته باشید و هر روز طبق آن عمل کنید. مثلا پس از شام یا قبل از پوشیدن لباس. ابتدا شاید بهتر باشد در زمان نظافت همراه او باشید تا برایش خوشایند باشد.
2-    اگر بچه­ها خوراكي اضافه داشته باشند، بي نظمي زيادي هم خواهند داشت. دقت كنيد و ببينيد چه چيزهايي روي فرش لكه ايجاد مي­كنند. حالا اگر آن خوراكي در اختيار فرزندتان نباشد چه مسئله­اي پيش مي­آيد؟ روزي كه فرزندانتان در خانه نيستند، تمام اسباب بازي­هاي اضافي را برداريد. بقيه اسباب بازي­ها را در چند جعبه يا لباس سبد بچينيد و روي آنها كاربردشان را بنويسيد. يك جعبه نيز براي وسايل مدرسه و وسايل ورزشي هر كودك قرار دهيد.اگر هر چيزي جايي خاص داشته باشد، راحت­تر مي­توان خانه را تميز نگه داشت.
3-    يك جعبه بزرگ برداريد و آن را در انباري بگذاريد و روي يك سمت آن بنويسيد "زندان". درپايان هر روز، تمام چيزهايي را كه در اطراف خانه افتاده­اند جمع كنيد و داخل جعبه بگذاريد. به بچه­ها بگوييد براي آزاد كردن وسايل خود از زندان، بايد(به طور مثال 500 تومان) جريمه بدهند و يا يكي از كارهاي خانه را انجام دهند. اگر دوست نداريد آنها را جريمه كنيد، جعبه را پنهان كنيد و هر پنجشنبه آن را بيرون بياوريد تا خالي شود.
4-    اعتصاب كنيد.اگر بچه­هايتان بيش از 10 سال سن دارند، به آنها بگوييد كه ديگر وسايل كسي را جمع نخواهيد كرد. آنها مجبورند مسئول جمع­آوري و مرتب كردن وسايل خود باشند. اين قانون مهم را اضافه كنيد كه اگر خانه نامرتب باشد، هيچ دوستي اجازه ندارد به خانه بيايد و خودشان نيز اجازه ندارند به ديدار دوستي بروند.
  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-7-2 10:11        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ