دعوای فیزکی خواهر و برادر

بچه­هایم همیشه با هم دعوا می­کنند، آنچه مرا اذیت می­کند این است که گاهی این دعواها فیزکی می­شود.لگد زدن، مشت زدن، هل دادن و کشیدن مو. معمولا در نهایت بر سر آنها فریاد می­زنم. آیا راهی برا خاتمه این درگیری­ها وجود دارد؟

بچه­ها به طور ذاتی نمی­دانند چگونه مذاکره کنند و به توافق برسند. وقتی ناراحت، عصبانی یا آزرده می­شوند، گاهی اوقات دعوا را به برخورد فیزیکی تبدیل می­کنند. اگر مهارت­هایی را که برای کنترل احساساتشان نیاز دارند به آنها نیاموزیم و اگر مسیر مذاکره و توافق را به آنها نشان ندهیم، ممکن است همچنان به برخوردهای فیزیکی برای یافتن مسیر خود ادامه دهند.

راه­حل­ها

1-    وقتی بچه­ها به طور فیزیکی دعوا می­کنند، فورا آنها را از هم جدا کرده و به دو اتاق مجزا بفرستید تا برای مدتی در آنجا باشند و آرام بگیرند. وقتی هر دو آرام شدند، آنها را در یک جا بنشانید و گفتگویی را بین آنها ترتیب دهید.

2-    آن دو را وا دارید تا با فاصله از هم بنشینند. به آنها بگویید هر وقت مشکل­شان حل شد می­توانند از جایشان بلند شوند.

3-    به بچه­ها بگویید تا یک ساعت نمی­توانند با هم بازی کنند.آنها را در اتاق­هایی جداگانه نگه دارید. در این مدت به هیچ یک از آنها اجازه ندهید تلویزیون تماشا کنند. اولین پاسخ آنها احتمالا به این صورت خواهد بود:" چه عالی! دیگر دلم نمی­خواهد با او بازی کنم". اما پس از یک ساعت بازی خسته کننده به تنهایی، احتمالا دوستان بهتری برای هم خواهند شد.

4-    از کودک مهاجم بخواهید یکی از کارهای روزمره خواهر یا برادری که صدمه دیده است را انجام دهد. مثلا مرتب کردن رختخواب و یا بیرون بردن زباله.

5-    همیشه تصور نکنید کودکی مقصر است که دیگری را می­زند. بعضی اوقات قربانی خواهر یا برادرش را به حد جنون تحریک کرده، اذیت کرده یا مورد سوء استفاده قرار داده است. گرچه هیچ گاه درست نیست که کودکی، دیگری را کتک بزند.اما وظیفه شماست که از اذیت­های پشت صحنه­ای که کاسه صبر فرزندتان را لبریز می­کند، آگاه باشید.

6-    سعی کنید لحظاتی را بیابید که آن دو رفتاری مناسب با هم دارند. وقتی فرزندانتان بدون دعوا با هم بازی می­کنند، چنین تحسیناتی را به کار ببرید:" خوشحالم که شما بچه­ها از بازی با هم لذت می­برید".

نکته: اگر فرزندانتان دائم جدل­های فیزیکی دارند، این امر نشانه مشکل بزرگتر است. در این موارد با مشاور و یا درمانگر خانواده مشورت کنید.

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-6-30 9:37        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ