دروغ گوئی:تفاوت بین تخیل و دروغ
هدف:تربیت یک فرزند راستگو
کودکان اغلب به دلایلی که به آنها اشاره خواهیم کرد دروغ می گویند.
1-ترس از تنبیه شدن
2-میل به خشنودی
3-تقلید از بزرگ ترها
4-تخیلی بودن و ساختن داستان هایی که فکر می کنند به وقوع خواهد پیوست.
اگر فرزندتان به شما دروغ گفت، او را تنبیه نکنید بلکه درباره دروغ گفتن با او حرف بزنید و بگویید که از شنیدن دروغ، بیش از رفتار نادرست او ناراحت می شوید. یا قصه چوپان دروغگو را برای او تعریف کنید تا فرزندتان متوجه شود که دروغ گفتن موجب از بین رفتن اعتماد دیگران می شود و در صورت تکرار، هیچ کس حرف راست او هم باور نخواهد کرد.
گاهی اوقات کودکان دروغ می گویند تا جوابی را که میل دارید از زبان او بشنوید، به شما بدهند.
کودکان گاهی مشاهده می­کنند که والدین آنها به دوستان خود دروغ می گویند، بدین جهت این رفتار را از آنان اموخته و تقلید می کنند.گاهی نیز از والدین خود دروغ می شنوند.به طور مثال برخی والدین برای ساکت کردن فرزندشان به او وعده های دروغ می دهند یا وقتی که فرزندشان برای خریدن یک اسباب بازی اصرار می ورزد، به او می گویند که آن اسباب بازی تمام شده است و فرزند آنها بعدها پی می برد که به او دروغ گفته اند و بدین ترتیب اعتمادش را نسبت به والدین خود از دست می دهد.
اگر می خواهید فرزندتان به شما دروغ نگوید، تحمل شنیدن پاسخ هایی خلاف میل خود را داشته باشید و به پاسخ های کوتاه فرزندتان بسنده کنید. اکنون به نکته های دیگری در خصوص چگونگی برخورد با کودکان و دروغ گویی آنها اشاره می شود:
1-دروغ گویی را یک رفتار زود گذر و ناپایدار تلقی کنید که با برخوردهای مناسب و ایجاد اعتماد بر طرف خواهد شد.
2-هرگز به فرزند خود بر چسب ((دروغ گو)) نزنید زیرا به این صفت عادت می کند و رفتار ناشایست خود را تغییر نمی دهد.
3-به شوخی های خود در مقابل فرزندتان دقت کنید. مثلا به بابا نمی گویم که امروز چقدر خرج کرده ایم.
4-هیچ گاه به او نگویید ((هفته آینده می خواهیم به گردش برویم ولی به مدرسه ات خواهیم گفت که تو مریض بوده ای؟)) این نوع داستان ها سبب می شود اهمیت درس و مدرسه در نزد کودک کاهش یابد و برای رسیدن به خواسته های خود دروغ بگوید.
5-وقتی فرزند خود را به علت دروغ گفتن تنبیه می کنید،کاری نکنید که احساس بی لیاقتی و یاس کند. این احساس های منفی، به تغییر رفتارهای ناپسندکمک نمی کند.
6-اگر فرزندتان در حضور دیگران دروغ می گوید تا خود را در فردی شایسته نشان دهد، در مقابل دیگران با او برخورد نکنید و هنگامی که با او تنها شدید در این مورد صحبت کنید.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-10-1 10:45        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ