عزت نفس پایین
موقعیت
تصور میکنم رفتار منفی فرزندم ناشی از نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس پایین اوست . چطور می تواتم کاری کنم که حس خوبی در مورد خودش داشته باشد ؟
فکر کنید
به طور منظم، می­توان خواندن، نوشتن، نقاشی کردن و یا استفاده از ماشین لباسشویی را به کودک آموخت، اما آموزش تقویت عزت نفس با اینکه مهمترین چیز برای بچه­هاست، کاری معمول و ساده نیست.
راه حل­ها
1-اساس عزت نفس سالم ، احساس عشق و تایید بدون قید وشرطی است که کودک از جانب والدین خود دریافت می­کند . همان طور که بچه­ها از جاده­ای ناهموار به سوی بزرگسالی پیش می­روند ، نیاز به میزان چشمگیری از این نوع عشق دارند. مراقب باشید که این عشق را هر روز به او نشان دهید و آن را با حرف­ها ،کارها و با تمام وجودتان به او ابراز کنید .
2- به فرزندتان کمک کنید تا استعدادهای خود را که در آنها مهارت دارد ، کشف کند. بگذارید انواع ورزشها ، سرگرمی­ها و فعالیت­ها را امتحان کند . او را تشویق کنید تا اخر خود را در جریان چیزهایی قرار دهد که به نظرش در آنها مهارت دارد واز آنها لذت می برد . موفقیت ، باعث ایجاد اعتماد به نفس می­شود.
3- انجام کارهایی از امور روزمره خانه را به فرزندانتان واگذار کنید .کارهای خانه باعث می­شوند تا کودک احساس کند که عضوی توانا و مسئول در خانواده است . کارهای خانه ، حس قابل اعتماد بودن مهارت داشتن و مهم بودن را به کودک می دهد .
4- زیاد دور و بر فرزندانتان نباشید و سعی نکنید همیشه از او مراقبت کرده و یا او را نجات دهید . بگذارید از سعی و تلاش خود و اشتباهاتش درس بگیرید . بالاترین حس موفقیت کودک از طریق تلاش فردی و موفقیت شخصی به دست می­اید .
5- هرروز با تحسین واقعی و دقیق از فرزندتان تعریف کنید. کودک بیشتر از طریق گفتار و رفتار دیگران بویژه والدین خود تصویری از خودش می سازد. وقتی چیزی قابل تحسین در او مشاهده کردید با استفاده از جملات توصیفی از فرزندتان تعریف کنید ، مثلا " تو بسیار قاطعانه در مورد آن تحقیق کارکردی  تا بالاخره به پایان رسید . این کار نیازمند پشتکار و مقاومت است که تو هر دو را داری "
6- کلماتتان را با دقت انتخاب کنید . ممکن است اوقاتی را به خاطر بیاورید که والدین­تان به شما می­گفتند : " مشکل تو چیست ؟ " یا " چرا همه چیز را فراموش می کنی ؟ " و اکنون شما بدون فکر کردن به ضربه­ای که این گونه حرف­ها می­زنند، انها را در مورد فرزندانتان تکرا می­کنید . در مورد معنای حرف­هایتان فکر کنید و جایگزین­هایی برای آنها بیابید که منظور شما را بسیار واضح­تر برسانند .
7- به فرزندانتان کمک کنید تا نگرشی مثبت به زندگی داشته باشد . جملات بد بینانه او را به آرامی اصلاح کنید . وقتی می گوید : " نمی توانم این کار را انجام دهم " پاسخ دهید : " دوباره سعی کن من به تو اعتماد دارم ." اگر می غرد که من دست و پا چلفتی هستم ، هیچ وقت اسکیت را یاد نمی گیرم " بگویید:" یادگیری هر کار جدید دشوار است . یادت می آید اولین باری که می خواستی دوچرخه سواری یاد بگیری چند بار زمین خوزدی ؟ اما حالا بهتر از من دوچرخه سواری می­کنی "
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-9-10 10:11        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ