راه های افزایش رفتارهای خوب کودک

 

 

1-
    
یک الگوی مناسب برای کودکان باشید.

والدین هر لحظه در حال عرضه یک الگوی رفتاری به کودک خود هستند. کودک، حسن رفتار و یا سوء رفتار را با مشاهده و تقلید از دیگران می آموزد. از آنجایی که والدین مهم ترن نقش را در زندگی کودک بر عهده دارند، رفتار، گفتار و نحوه تعامل آنها تأثیر بسیار زیادی در شکل گیری شخصیت کودک دارد. شما به عنوان یک والد، باید مراقب باشید که ناخواسته یک الگوی رفتاری را به کودک خود ارائه ندهید که نمی خواهید آن را در رفتار او ببینید. مثلاً هنگامی که شما در شرایطی قرار گرفته اید که با فرد دیگری دچار تعارض شده اید، کودک شما به نحوه واکنش شما کاملاً توجه دارد و بعداً در شرایط مشابه آنچه را که از شما آموخته اعمال میکند.

2-     کودک را برای انجام رفتار خوب کمک کنید.

کودک خود را برای رفتار خوبی که می خواهید آن را بیاموزد، کمک کنید. مثلاً اگر به زور اسباب بازی بچه های دیگر را از آنها میگیرد، به او بگویید به جای این کار اسباب بازی خود را با او معاوضه کند. سپس نحوه معاوضه اسباب بازی را به او نشان بدهید.

3-     از بی توجهی فعال استفاده کنید.

بی توجهی فعال، گرفتن تمام توجه خود از کودکی است که در حال انجام رفتار بدی است. این روش مخصوصاً برای کاهش قشقرق کودکان بسیار مؤثر است.

4-     رفتار خوب جایگزین را پاداش دهید.

برای هر رفتار نادرست کودک یک رفتار جایگزین مناسب وجود دارد. مثلاً اگر کودک شما هنگامی که درخواستی دارد با صدای بلند صحبت میکند و داد میزند، باید هنگامی او درخواست خود را آهسته و مودبانه بیان کرد اورا تحسین کنید.

5-     از قانون مادربزرگ استفاده کنید.

این قانون می گوید "پس از اینکه کار خود را انجام دادی، می توانی بازی کنی". وقتی بعد از انجام یک کار دشوار یک لذت در انتظار فرد باشد راحت تر آن کار ار انجام می دهد. مثلاً به کودک خود بگویید: بعد از اینکه مشق هایت را نوشتی می توانی تلویزیون ببینی.

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-6-18 8:44        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ