"موفقیت در تحصیل"
روانشناسان براي دستيابي به موفقيت و اجتناب از شكست روش‌هايي را توصيه مي‌كنند كه مهم‌ترين آنها بشرح زير مي باشند:
1 ـ مديريت زمان
مديريت زمان يعني صرف وقت در جهت انجام كارهايي كه ارزشمند هستند و يا ما را در جهت تحقق اهداف‌مان ياري مي‌دهند. براي مديريت بهينه زمان و پرهيز از اتلاف وقت، مي‌بايست اولاً اهداف و ارزش‌هاي خود را مشخص كنيم وثانياًَ از اهداف و ارزش‌هاي خود به طور كامل پيروي كنيم. براي اين كار، مي‌توان بسياري از كارهاي متعارف روزانه را به صورت عادت درآورد و به طورخودكار انجام داد برخي از كارها را مي‌توان تجزيه كرد، به درخواست‌هاي نامقبول يا ناهماهنگ ديگران جواب منفي داد، زماني را به برنامه‌ريزي اختصاص داد، از كمال‌گرايي اجتناب كرده و قاطعانه به امور رسيدگي كرد.
2 ـ مشخص كردن اهداف
بدون مشخص كردن هدف، نمي‌توان به آن دست يافت. اغلب، هدف ما مبهم يا غيرواقعي است. با گروه‌بندي و تعيين اولويت هدف‌ها، مي‌توان براحتي برنامه رسيدن به هر هدف را تنظيم كرده و سپس عمل نمود. ميزان موفقيت در هر هدف درزمان‌هاي مشخص قابل ارزيابي است، اگر ازمسير صحيح و برنامه تعيين شده خارج شده باشيم با ارزيابي مي‌توان مجدداً مسير صحيح را برگزيد.
3 ـ تصميم‌گيري
تنها راه تغيير زندگي، گرفتن تصميم حقيقي است. در نهايت، آنچه سرنوشت و آينده ما را مي‌سازد، تصميم‌هاي ماست. اگر تصميم قاطع باشد، هميشه راهي به سوي موفقيت هست.
4 ـ افزايش اعتماد به نفس و عزت نفس
اعتماد به نفس، احساسي است كه نسبت به توانايي‌هاي خويش داريم. عزت نفس نيز ارزشي است كه بر خود مي‌نهيم. این دو مسئله مهم را باید در خود افزایش دهیم تا به سطح مطلوب خود برسد.
*انواع مهارتهای موفقیت در تحصیل
از نظر صاحبنظران و کارشناسان آموزشی مهم ترین مهارتهایی که می تواند منجر به موفقیت تحصیلی شود به قرار زیر است:
رمز برخورداری از این مهارتها دانستن ، تمرین و به کار گیری هرچه بیشتر آن هاست.
*هدف گذاری
* برنامه ریزی درسی
* روش صحیح مطالعه
* تقویت حافظه
* تمرکز و دقت
* تغذیه و استراحت
* امتحان
* آرامش
* مدیریت زمان
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-7-16 14:24        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ